فروش انواع شیرآلات صنعتی و ولوهای صنعتی

تامین تجهیزات مورد نیاز صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

تامین و فروش شیرآلات صنعتی یکی از زمینه های اصلی فعالیت شرکت رادان کالا تجهیز میباشد.

 علاوه بر فروش انواع ولوهای صنعتی این شرکت در زمینه تامین سایر اقلام پایپینگ از جمله انواع فیتینگ و فلنج ها از برندهای معتبر نیز فعالیت دارد.

رنج متنوعی از اقلام مذکور در انبار مرکزی شرکت در منطقه باقرشهر تهران موجود و آماده تحویل فوری میباشد.

 شرکت رادان کالا تجهیز، به عنوان شرکت تایید شده در فهرست منابع وزارت نفت در زمینه تامین اقلام پایپینگ و تجهیزات مونیتورینگ خودرگی و تست و ابزار دقیق، سابقه درخشانی در همکاری با شرکتهای زیر مجموعه وزارت نفت دارد.

 

تعریفت و کاربرد شیرآلات صنعتی (Valve)

شیرآلات (Valve)  یکی از اجزا مهم خطوط لوله میباشند. از مهمترین کابردهای شیرها میتوان به سیستم لوله کشی صنایع، خطوط لوله توزیع و انتقال سیالات، لوله های منازل و تاسیسات شهری و ... نام برد که در آنها از شیر به منظور قطع و وصل جریان، تنظیم و کنترل جریان، تغییر مسیر جریان، جلوگیری از برگشت جریان، کنترل یا آزاد کردن فشار و .... استفاده میشود.

ولوهای صنعتی دارای انواع مختلف و در جنسها و ابعاد مختلف تولید میشود. به طور کلی شیرها دارای چند بخش اصلی از جمله بدنه شیر، بند آور جریان، ساقه بندآور و نشیمن گاه بندآور میباشند. در انتخاب شیر مناسب پارامترهای بسیاری تاثیر گذار میباشد از جمله اینکه شیر در چه دما و فشاری باید کار کند، شیر چه وظیفه ای را باید انجام دهد، میزان خورندگی و سایندگی سیال عبوری چه میزان است و ...

اما به طور کلی در تمام شیرهای صنعتی یک عمل انجام میشود و آن هم مسدود کردن و یا باز کردن تمام یا قسمتی از مسیر جریان عبوری از لوله میباشد. این کار با تغییر مکان عضو مسدود کننده  شیر انجام میگیرد و این تغییر مکان میتواند به صورت دستی و، نیمه خودکار و یا تمام خودکار صورت گیرد.

اجزا اصلی شیر (ولو)

 

Body (بدنه)

بدنه شیر یا همان پوسته شیر (Shell) همان پوسته خارجی شیر است که اجزا شیر درون آن قرار میگیرد. بدنه شیر فشار اصلی را در شیر تحمل میکند. بسته به نوع شیر، شکل بدنه تغییر میکند.

Bonnet (بونت یا درپوش)

بونت (Bonnet) همان قسمت بالایی شیر است که با باز کردن آن به بخشهای داخلی شیر جهت بازرسی و یا تعمیر و تعویض ، دسترسی پیدا میکنیم. البته بعضی از شیرهای صنعتی فاقد درپوش یا بونت هستند.

Operator (عملگر)

در حالت عادی باز و بسته کردن شیرها با  نیروی دست و با چرخاندن  دسته یا فلکه صورت میگیرد ولی در مواقعی که : شیر باید در محوطه کاری خودش کنترل شود، فضای کافی برای دسته شیرهای بلند نداریم، احتیاج به سرعت بالا برای باز و بسته کردن شیر داریم، دسترسی به شیر مشکل باشد و ... جهت باز و بسته کردن شیر به جای نیروی دست، دسته را به یک موتور که توسط نیروهای پنوماتیکی ( اکچویتور پنوماتیکی) ، هیدرولیکی ( اکچویتور هیدرولیکی) یا الکتریکی ( اکچویتور الکتریکی) کنترل میشود میبندند.

Disc (دیسک یا مجرابند)، Seat (نشیمنگاه) و Port

کنترل یا متوقف کردن جریان در شیر توسط دیسک و نشیمنگاه انجام میشود. قسمت متحرکی که تاثیر مستقیم در جریان میگذارد را دیسک (Disc) و قیمت ثابتی که دیسک روی آن قرار گرفته و معمولا لغزنده میباشد را Seat مینامند. Port یا درگاه ، حداکثر خروجی است که میتواند بیشترین دبی جریان را در حالتی که شیر کاملا باز است عبور دهد.

دیسک ها در ولو میتوانند توسط جریان و یا توسط دسته به صورت خطی و یا چرخشی و یا مارپیچی حرکت کنند. دسته تحت کنترل اتوماتیک یا مکانیکی میتواند به صورت دستی، هیدرولیکی، پنوماتیکی و یا الکتریکی حرکت کند

Stem (دسته یا ساقه)

استم همان میله رابط بین دسته و دیسک در ولو میباشد و در حقیقت جابجایی دسته را به دیسک منتقل میکند. در استم رزوه ها به صورت دنده ذوزنقه ای هستند که برای انتقال قدرت بکار میرود.

Gasket (گسکت یا واشر)

در بخشهایی از بدنه شیر (valve) که از اتصالات فلنجی استفاده میشود ، بین فلنجها از گسکت استفاده میشود تا آببندی شود. در انتخاب گسکت مناسب عواملی از جمله محدوده دمایی کار شیر و میزان تحمل فشار موثر میباشد.

Trim (تریم)

مجموعه نشیمنگاه (Seat)، دیسک (Disk)، و دسته (Stem) را تریم (Trim) گویند که از آلیاژ مناسب استیل و برنز میباشد. تریم یکی از اجزای مهم ولو میباشد که بدون تریم مناسب، ولو به خوبی عمل نخواهد کرد. ملاحظاتی که باید در انتخاب جنس تریم مد نظر قرار گیرند عبارتند از : دمای عملیاتی، پایداری شیمیایی سیال عبوری، خواص کششی ( سختی و شکنندگی).

Gate Valve (گیت ولو، شیر دروازه ای)

شیر دروازه ای از نوع شیرآلات صنعتی خطی و از نوع شیرهای On/Off Valve میباشد . شیر دروازه ای متداولترین نوع شیرها و تقریبا ارزانترین نوع میباشد. در این نوع شیر، دیسک به صورت یک صفحه تخت میباشد که در جهت عمود بر سیال بازو بسته میشود. شیرهای دروازه ای بسته به شکل دیسک به دو نوع تقسیم میشوند. باز و بسته کردن این شیرها زمانبر است و در مواقعی که به سرعت عمل بالا نیاز داریم استفاده از این ولو پیشنهاد نمیشود.

نوع دیسک گوه ای یا Wedge Disk : در این نوع شیر دیسک به شکل یک گوه ساخته میشود و دارای زوایه ای بین 3 تا 10 درجه میباشد نسبت به سیال است تا هنگام بستن شیر، نیروی مورد نیاز برای آب بندی بین دیسک و نشیمنگاه ، حداکثر مقدار ممکن باشد. مزیت این شیرها اینست که تماس بین دیسک و سیت، فقط در نزدیکی وضعیت بسته شدن اتفاق میفتد و فرسایش به حداقل میرسد.

نوع دیسک موازی  یا Parallel Disk: در این نوع ولو صنعتی، دیسک به شکل یک صحفه تخت است و دارای دو سطح موازی در دو طرف خود میباشد و بصورت کشویی بین دو سیت رینگ، حرکت میکند. مزیت آن گشتاور پایین آن است. قیمت این نوع نسب نه نوع گوه ای بالاتر و تعمیر آن مشکل تر میباشد.

Globe Valve (گلاب ولو، شیر کروی)

نام گذاری شیر کروی (Globe Valve) به این اسم به دلیل کروی بودن شکل ظاهری بدنه آن میباشد. طراحی شیرهای کروی به گونه ای میباشد که سیال پس از ورود به شیر 90 درجه تغییر جهت میدهد و سپس مجددا 90 درجه تغییر جهت داده و خارج میشود. در این گونه شیرهای کروی (Globe Vavle) وقتی شیر در حالت نیمه باز باشد، فرسودگی در دیسک و نیشمینگاه ایجاد نمیشود و از این رو یکی از بیشترین کاربردهای شیرهای کروی برای کنترل جریان میباشد. در شیرهای کروی افت فشار بالا میباشد و تلاطم سیال زیاد است.

در شیر کروی مسیر حرکت دیسک در راستای مسیر حرکت سیال است و سیال به صورت متقارن از اطراف دیسک میگذرد. از مزایای شیرهای گلاب ولو، امکان تعمیر شیر کروی بدون نیاز به جدا کردن شیر از خط میباشد.

شیرهای کروی خود انواع مختلفی از جمله شیرهای T شکل، شیرY شکل و شیر زاویه یا Angle دارند.

 در شیر کروی زاویه ای تغییر جهت سیال و در نتیجه تلاطم سیال نسبت به شیر کروی معمولی کمتر میباشد.

Ball Valve ( بال ولو یا شیر توپی)

در شیرهای توپی ( بال ولو ها) دیسک به صورت یه کره میباشد که مجرایی در وسط آن جهت عبور سیال وجود دارد. با چرخش 90 درجه استم در این نوع ولو، شیر از حالت باز به بسته تغییر میکند و برعکس و به همین دلیل سرعت باز و بسته کردن این نوع ولو بالا است. به همین دلیل در مواقعی که سرعت عمل بالا مورد نیاز است هنگام انتخاب شیرآلات صنعتی، از بال ولو و یا دیگر شیرهای ربع گرد استفاده میشود.

معمولا شیرهای توپی در سایزها و کلاسهای فشاری پایین تر از نوع floating بکار میرود در و در سایزها و کلاسهای فشاری بالاتر، از نوع Trunnion Mounted استفاده میشود.

شیر توپی نوع Floating : در نوع Float، دیسک کروی داخل بدنه شناور است و با فشار سیال میتواند جابجا شود و تنها با دو رینگ غیر فلزی در ارتباط است که به آن رینگ آب بندی گویند.

شیر توپی نوع Trunniuon: در این نوع شیر توپی، دیسک کروی از طریق دو شفت در داخل بندنه مهار شده است و فشار سیال نمیتواند آن را جابجا کند.

کارشناسان شرکت رادان آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان در خصوص فروش شیرآلات صنعتی و انواع ولوهای صنعتی و آماده دریافت نظرات و پیشنهادات شما هستند.

مقالات

مقالات مرتبط
دی ۲۷, ۱۳۹۷

تولید قیر پی جی برای اولین بار توسط شرکت نفت پاسارگاد

تولید قیر جدید و مطابق با استانداردهای جهانی با نام +PG توسط شرکت نفت پاسارگاد شرکت نفت پاسارگاد توانسته است علاوه بر تولید قیر بر اساس […]
دی ۲۷, ۱۳۹۷
پتروشیمی خراسان

رتبه نخست تولید در صنعت پتروشیمی، توسط پتروشیمی خراسان

پتروشیمی خراسان در آذرماه امسال، توانست در میزان تولید به نسبت ظرفیت اسمی، رتبه نخست را از آن خود کند. این شرکت با ۱۰۷٫۵ درصد تولید […]
دی ۲۳, ۱۳۹۷
استاندارد ابعادی فلنج کور طبق asme b16.5

استاندارد ابعاد فلنج های BLIND

Fusce dictum nisl magna, id tempus amet. Suspen disse potenti. Quisque et leo sed.
دی ۲۳, ۱۳۹۷
ابعاد فلنج اسلیپان طبق استاندارد asme b16.5

استاندارد ابعاد فلنج های SLIP ON

Fusce dictum nisl magna, id tempus amet. Suspen disse potenti. Quisque et leo sed.
دی ۲۳, ۱۳۹۷
ابعاد فلنج ساکت ولد طبق استاندارد asme b16.5

استاندارد ابعاد فلنج های Socket Weld

Fusce dictum nisl magna, id tempus amet. Suspen disse potenti. Quisque et leo sed.
دی ۲۳, ۱۳۹۷
ابعاد فلنج لبه دار طبق استاندارد asme b16.5

استاندارد ابعاد فلنج های LAP JOINT

Fusce dictum nisl magna, id tempus amet. Suspen disse potenti. Quisque et leo sed.
دی ۲۳, ۱۳۹۷
ابعاد فلنج RTJ طبق استاندارد asme b16.5

استاندارد ابعاد فلنج های RTJ

Fusce dictum nisl magna, id tempus amet. Suspen disse potenti. Quisque et leo sed.
دی ۱۳, ۱۳۹۷

تولید بنزین پالایشگاه های ستاره خلیج فارس به ۴۰ میلیون لیتر در روز میرسد

طبق گزارش مدیر عامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس، تولید بنزین یورو ۵ در این پالایشگاه تا یک ماه دیگر از ۴۰ میلیون لیتر در روز نیز […]
مهر ۱۷, ۱۳۹۷

عرضه ارز پتروشیمی ها در سامانه نیما از ۴ میلیارد یورو عبور کرد

در پی سیاستهای جدید بانک مرکزی و پیگیریهای صورت گرفته و با هدف کاهش نرم ارز در کشور و آرام کردن جو ایجاد شده، مجموع ارز […]
بهمن ۱۵, ۱۳۹۵
ابعاد فلنج گلودار طبق استاندارد asme b16.5

استاندارد ابعاد فلنج های Weld Neck

Fusce dictum nisl magna, id tempus amet. Suspen disse potenti. Quisque et leo sed.